Przedszkole Samorządowe nr 15 w Piotrkowie Trybunalskim

Procedury bezpieczeństwa w PS nr 15 w dobie koronawirusa

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
cov
Prosimy rodziców o zapoznanie z poniższymi procedurami opracowanymi przez organ prowadzący

oraz pobranie i wypełnienie oświadczeń, które będą wymagane w dniu przyprowadzenia dziecka po raz pierwszy do przedszkola. 

PROCEDURY POSTĘPOWANIA W PS NR 15 ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZENSTWO DZIECI I KADRY SPRAWUJACEJ OPIEKĘ W DOBIE KORONAWIRUSA

Podstawa prawna: Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z dnia 4 maja 2020 roku dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art.8a ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz.59, oraz z 2020 r.poz.322,374 i 567).

Procedura przyprowadzania i odbioru dzieci
1.Dziecko zdrowe do przedszkola przyprowadza i odbiera jedna osoba.
2.Po wejściu do placówki:
-  opiekun/rodzic zdejmuje dziecku maseczkę i zabiera ze sobą, (ewentualnie jednorazową wyrzuca do wyznaczonego pojemnika)
 - dezynfekuje ręce swoje,
 - dezynfekuje ręce  dziecka (wg uznania),
-  nie odbijamy kart w czytniku.
3.Opiekun/rodzic dziecka ma obowiązek założenia maseczki ochronnej oraz rękawiczek jednorazowych przez cały czas pobytu w placówce.
4.Po podpisaniu przez opiekuna/rodzica  oświadczeń( załączniki), dziecko ma mierzoną na czole temperaturę, termometrem bezdotykowym przez wyznaczonego przez dyrektora pracownika przedszkola. W przypadku wątpliwego pierwszego pomiaru wykonywanego na czole dziecka, pomiar jest powtarzany w okolicy za uchem na szyi. Następnie dziecko odbierane jest od opiekuna/rodzica w holu głównym.
5.Woźne przypisane do poszczególnych grup oczekują w szatniach w wyznaczonych godzinach na dzieci kierowane z holu głównego przez wyznaczonego pracownika  i są odpowiedzialne za wejście dziecka do grupy przedszkolnej.
6.W razie temperatury powyżej 37,4 stopni dziecko nie jest przyjmowane do przedszkola, a pracownik informuje o fakcie dyrektora przedszkola.
7.Dzieci nie przynoszą do przedszkola żadnych dodatkowych przedmiotów (zabawki, książeczki itp.).
9.Na odbiór dziecka rodzic/opiekun czeka w holu głównym (maksymalnie oczekują dwie osoby) z zachowanie dystansu społecznego 2 metrów. Dziecko doprowadzane jest przez pracownika przedszkola.
10.Po przyjęciu/odbiorze dzieci do placówki  dezynfekuje się niezwłocznie drzwi główne (wewnętrzne i zewnętrzne), poręcze przed wejściem do placówki kontakt dzwonka (domofonu) oraz podłogę w holu głównym.
 
Procedura dla nauczycieli
1.Nauczyciele zobligowani są do przestrzegania wytycznych opracowanych dla bezpieczeństwa pracowników.
2.Nauczyciel przebywa z grupą dzieci wyłącznie w jednej sali.
3.Po wejściu do sali dzieci natychmiast myją ręce wg instrukcji.
4.Nauczyciel przestrzega zalecanego odstępu co najmniej 1,5 metra. W miarę możliwości: personel – nauczyciel, nauczyciel – dzieci, dzieci – dzieci.
5.Nauczyciel wyposażony jest w  środki ochrony indywidualnej tj. maseczki, rękawiczki jednorazowe w miarę możliwości przyłbicę i fartuch.
6.Dzieci mogą wychodzić  do ogrodu przedszkolnego ( w jednym czasie może przebywać jedna grupa dzieci). Dzieci i personel nie mogą korzystać ze sprzętów, które są oznakowane biało – czerwoną taśmą.
7.Zabrania się wyjść poza teren przedszkola.
8.Nauczyciel wietrzy salę co najmniej raz na godzinę i dba o jak najczęstsze mycie rąk przez dzieci.
9.Nauczyciel sprawuje nad dziećmi opiekę oraz organizuje ich aktywność wychowawczo – dydaktyczną.
10.Nauczyciel prowadzi dokumentację podejmowanych działań oraz odnotowuje obecność dzieci w danym dniu wg opracowanego rejestru.
11.Nauczyciele nie pomagają woźnym oddziałowym w rozdawaniu posiłków dzieciom.
12.Przy jednym stoliku może siedzieć wyłącznie 2 dzieci, jak najdalej od siebie (każde dziecko ma stałe wyznaczone miejsce).
13.Dzieci bawią się wybranymi przez siebie zabawkami, które po skończonej zabawie odkładają na wyznaczone w sali miejsce w celu dezynfekcji.
14.Dezynfekcja zabawek prowadzona jest na bieżąco przez woźną oddziałową.
15.Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy chorobowe jest natychmiast umieszczane w izolatce, pod opieką woźnej wyposażonej w środki ochrony indywidualnej (maseczka, przyłbica, fartuch rękawiczki). Dziecku powyżej 4 – lat zakładamy maseczkę zasłaniając usta i nos. Nauczycielka po konsultacji z dyrektorem niezwłocznie powiadamia rodziców o konieczności pilnego odbioru dziecka z placówki. Zapisuje godzinę, powiadomienia rodzica.
 
 
Procedura dla woźnych oddziałowych
1.Woźne oddziałowe zobligowane są do przestrzegania wytycznych opracowanych dla bezpieczeństwa pracowników.
2.Woźne wyposażone są w środki ochrony indywidualnej przyłbice  maseczki, rękawiczki jednorazowe w miarę możliwości przyłbice i fartuchy.
3.Po każdorazowym odbiorze/wydaniu dzieci od/do rodzica zobligowane są do dezynfekcji rąk.
4.Na  dyżurze w holu przedszkola stosują środki ochrony indywidualnej.
5.Przed i po każdym posiłku należy zdezynfekować stoliki
i krzesełka płynem dezynfekcyjnym do kontaktu z żywnością.
6.Oprócz codziennych prac porządkowych,  po  każdym dniu pobytu dzieci dezynfekowane są wszystkie powierzchnie płaskie, klamki, włączniki, krany  itp. ,oraz zabawki.
7.Woźne oddziałowe nie wchodzą na teren bloku kuchennego.
8.Zmywalnię obsługuje jedna wyznaczona woźna oddziałowa.
9.Woźna oddziałowa może mieć kontakt tylko z jedną grupą dzieci.
10.Woźne regularnie dezynfekują sprzęt na placu zabaw, z którego korzystają dzieci. Każdorazowo po  wyjściu jednej grupy dokonują dezynfekcji.
 
Procedura dla bloku kuchennego
1.Pracownicy bloku kuchennego zobligowani są do przestrzegania wytycznych opracowanych dla bezpieczeństwa pracowników .
2.Pracownicy bloku kuchennego nie kontaktują się z innymi pracownikami, dziećmi, rodzicami oraz dostawcami.
3.Miedzy sobą utrzymują dystans społeczny 1,5 m.
4.Wyposażoni są w środki ochrony indywidualnej  maseczki, fartuchy i rękawiczki jednorazowe, a w miarę możliwości przyłbice.
5.Stosują dotychczasowe procedury  i przepisy prawa odnoszące się do funkcjonowania żywienia zbiorowego a ponadto:
    - intendent przyjmuje towar do placówki z zachowaniem dystansu społecznego z dostawcą w środkach ochrony indywidualnej maseczka, rękawiczki jednorazowe, fartuch, a w miarę możliwości przyłbicę,
   - każdy przyjęty towar ma być w miarę możliwości umyty lub zdezynfekowany z zachowaniem należytej ostrożności zanim trafi do magazynu, lodówki lub bezpośrednio do obróbki w kuchni.

Procedura w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników przedszkola
1.Do pracy mogą przychodzić wyłącznie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę (oświadczenie – załączniki).
2.W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów pracownik powinien pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem, stacją sanitarno – epidemiologiczną lub w razie pogorszenia się stanu zdrowia z pogotowiem i poinformować o możliwości zakażenia się  wirusem SARS COV-2.
3.O powyższym informują dyrektora przedszkola.
4.W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracownika będącego na stanowisku pracy sugerujących zakażenie koronawirusem jest on zobligowany o natychmiastowym udaniu się do izolatki i poinformowaniu o złym samopoczuciu dyrektora przedszkola.  izolatce powinien przebywać w maseczce oraz rękawiczkach.
5.Dyrektor natychmiast wstrzymuje przyjmowanie do przedszkola dzieci oraz powiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną i stosuje się do ściśle wydawanych instrukcji i poleceń.
6.Obszar, w którym przebywał pracownik podlega natychmiast gruntownemu sprzątaniu i dezynfekowaniu powierzchni dotykowych.

Załączniki artykułu

Oświadczenie rodzica 1 (docx) 0.01mb, (Pobrań: 146)
Oświadczenie rodzica 2 (docx) 0.01mb, (Pobrań: 135)
powrót